Цели и задачи

Агенцията

Мисията на ЕМСА е да служи на морските интереси на ЕС за безопасен, сигурен, екологичен и конкурентен морски сектор и да действа като надежден и уважаван авторитет в морския сектор в Европа и на глобално равнище.

ЕМСА използва уникалните си умения, за да заеме своето място като основен фактор в морския отрасъл в Европа и извън нея.

ЕМСА работи по въпроси на морската сигурност, безопасността, климата, околната среда и единния пазар на първо място като доставчик на услуги за държавите - членки и Европейската комисия, но и като иновативен и надежден партньор и научен център   за морския отрасъл в ЕС и потенциално извън него като авторитет на международно равнище.

Изпълнителен директор

Изпълнителният директор докладва пред управителния съвет и е отговорен за организирането, управлението и развитието на Агенцията в съответствие с Регламента за създаване на ЕМСА.

Кабинет на изпълнителния директор

Подкрепя директора във всички области, за които изпълнителният директор носи отговорност.  Дейностите на кабинета включват подпомагане и подкрепа за доброто управление, насърчаване спазването на трудовата дисциплина, прозрачността и културата на обслужването в публичната администрация. В областта на планирането и мониторинга звеното отговаря за разработването на основните институционални документи за планиране и докладване (единен програмен документ  и консолидиран годишен доклад за дейността , осъществява пълния бюджетен цикъл — от първоначалната разработка до наблюдението на изпълнението му. Кабинетът на изпълнителния директор действа като секретариат на управителния съвет на ЕМСА и изпълнява всички задачи на ЕМСА, свързани с отчетността и одита на службата за вътрешен одит (IAS), Европейска сметна палата, рамка за вътрешен контрол (ICF) и др.), както и с управлението на риска. Други две области, за които отговаря кабинетът на изпълнителния директор, са   развитието на система за управление на качеството и осигуряването на счетоводител (който докладва пряко на управителния съвет на Агенцията). Комуникациите в социалните медии и връзките с обществеността също са част от функциите на звеното. Международните и междуинституционалните отношения при работа с институции и органи в ЕС и извън него също са част от компетенциите на кабинета на изпълнителния директор. Това включва планиране и предприемане на инициативи, координиране на позицията на ЕМСА, както и организиране на събития и посещения.

ОТДЕЛ 1: Устойчивост и техническа помощ

Отдел 1 отговаря за задачите, свързани с устойчивостта, като отделя специално внимание на приноса към европейската „зелена“ програма за морския транспорт чрез укрепване на капацитета на ЕС за защита на морската среда, управление на изменението на климата и посрещане на екологичните предизвикателства. Този отдел отговаря за изпълнението на широк спектър от дейности за предотвратяване на замърсяване от кораби и реагиране при замърсяване от кораби и инсталации, свързани с нефт и газ в крайбрежни води.

Отделът подкрепя също Европейската комисия и държавите - членки в правилното прилагане на законодателството на ЕС чрез програмата си за посещения и проверки, както и по въпроси, свързани с човешкия фактор и стандартите за морските лица.

Той е домакин на  }ЕМСА Академията~ и предлага широка гама от дейности, както и най-съвременни технологии.  . Отделът управлява също проекти за подпомагане на държави, които кандидатстват за присъединяване към Съюза, съседните на ЕС държави,   със излаз на Средиземно  , Черно   и Каспийско море, както и на държави извън ЕС, които са страни по Парижкия меморандум за разбирателство в областта на държавния пристанищен контрол.

Звено 1.1 — Устойчивост

Звено 1.1 отговаря за задачите, свързани с устойчивостта и предоставя на държавите - членки и Европейската комисия техническа помощ по въпроси, свързани с въздействието на корабоплаването върху околната среда, както и помощ при  подготовка  и реагиране в случай на замърсяване от кораби и инсталации, свързани с нефт и газ в крайбрежни води.

Звеното подкрепя   разработването и прилагането на съответното законодателство на ЕС и международното законодателство в областта на климата и околната среда, като същевременно изготвя практически насоки и инструменти за прилагането му и гарантира по-широкото участие на европейския морски отрасъл в този процес.

Звеното разработва и поддържа ефективен набор от инструменти, който допълва капацитета на държавите - членки за реагиране при замърсяване от кораби и инсталации, свързани с нефт и газ в крайбрежни води, като се стреми да подкрепя държавите - членки и в случаи на произшествия, включващи опасни и вредни вещества и други заплахи за морската среда.

За постигането на тези цели звеното поддържа тесни работни взаимоотношения с държавите - членки и Европейската комисия в Международната морска организация (ИМО) и в рамките на регионалните споразумения за защита на морската среда.

Звено 1.2 — Посещения и проверки, човешки фактор

Звеното отговаря за посещенията в държавите членки, като обръща специално внимание на оперативното изпълнение на регламентите и директивите на ЕС в областта на морските дейности. Тази задача се осъществява в тясно сътрудничество с оперативните звена на ЕМСА, натоварени с конкретни отговорности за съответните законодателни инструменти. Звеното извършва също проверки на класификационни организации, които извършват обследване и сертифициране на кораби в международната търговия и действат като признати организации от името на държавите членки. Тези проверки се извършват в световен мащаб и резултатите от тях се включват в редовните оценки на тези организации от страна на Европейската комисия, съобразно изискванията законодателството на ЕС.

В областта на стандартите за морските лица звеното отговаря и за проверките в трети държави, които обучават и сертифицират морски лица  , за да изпълнят условията за работа на кораби, плаващи под флага на държавите членки на ЕС. Звеното също извършва   статистически преглед и анализ на данните,  въведени в информационната система на ЕМСА ( STCW-IS) за Международна конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците (STCW), в която се съхранява информация за сертификатите и потвържденията, удостоверяващи тяхното признаване. Звеното подкрепя Европейската комисия и държавите - членки по въпроси, свързани с ИМО, Международната организация на труда (МОТ) и човешкия фактор въз основа на опита, придобит във връзка с Конвенцията за STCW, с цел подпомагане  прилагането на Морската трудова конвенция и други подходящи инструменти на МОТ, и подкрепя инициативи, насърчаващи „социалната отговорност“ в корабоплаването и мотивиращи младите хора да овладяват морски професии.

При осъществяването на своите дейности, свързани с посещенията и проверките, звеното прилага система за управление на качеството, надлежно сертифицирана по  стандарта ISO 9001:2015.

Звено 1.3 — Изграждане на капацитет

Звено 1.3 отговаря за дейностите, подкрепящи професионалното развитие и обучение на персонала от компетентните органи, натоварени с отговорностите на държавата на флага, пристанищната държава и крайбрежната държава.

То отговаря за }ЕМСА Академията~ и предоставя техническа помощ на държавите членки, кандидатстващите за присъединяване страни и съседните на ЕС страни. Звеното е отговорно също за извличането на знания от данните и информацията, събрани в Агенцията чрез извършване на анализ.

В звеното се разработват, изготвят, актуализират и предоставят структурирани и модулни програми за обучение на длъжностни лица от държави членки, други агенции на ЕС, държавите, обхванати от Европейската политика за добросъседство и Инструмента за предприсъединителна помощ. Тези дейности включват, но не се ограничават до управлението на ИКТ платформите, изготвянето и непрекъснатата актуализация на съответните учебни планове и програми, разработването и предоставянето на електронно обучение и онлайн курсове, разработването на симулирани проверки на кораби чрез виртуална реалност и оценка и сертифициране на лица по договорени методики. Звеното предоставя също техническа помощ за етапа преди, по време на и след одитите извършвани по схемата за одит на държавите-членки на ИМО.

То управлява проектите, по които бенефициенти са държавите обхванати от Европейската политика за добросъседство  в Средиземно, Черно и Каспийско море в областите, попадащи в мандата на Агенцията.

Не на последно място, звеното е отговорно за ‚хоризонталния анализ‘ и докладите относно цялостното изпълнение на морското законодателство, изготвянето на редовни и ad hoc статистически документи, като използва данни от вътрешни инструменти и приложения, за да бъде осигурена подкрепа за Европейската комисия и държавите-членки, изготвянето на годишни прегледи в сътрудничество със съответните оперативни звена, разработването на динамичен преглед на дейността на националните органи, координирането на участието на ЕМСА и проследяването на изпълнението на съответните изследователски проекти в сътрудничество с останалите оперативните звена, Европейската комисия и други агенции.

Отдел 2: Безопасност, сигурност и наблюдение

Мисията на отдел 2 е да предоставя техническа помощ и подкрепа на Европейската комисия и държавите - членки по въпроси, свързани с безопасността и сигурността на корабите (Звено 2.1), както и да предоставя услуги за морско наблюдение (Звено 2.2) на големия брой потребители на ЕМСА.

На хоризонтално ниво отдел 2 е отговорен и за управлението на преходния етап на Общата среда за обмен на информация (CISE) чрез обединяване на заинтересованите страни по отношение на CISE с цел мрежата на CISE да бъде разработена и разширена и да започне да функционира до края на 2021 г. Отдел 2 отговаря и за сътрудничеството с Европейската космическа агенция (ЕКА). Той следи много внимателно процедурите в комисиите и подкомисиите на ИМО и предоставя и координира, когато е необходимо, техническа подкрепа по въпроси, свързани с безопасността на корабите, сигурността и сателитните комуникации.

Звено 2.1 — Безопасност и сигурност

Звено 2.1 отговаря за предоставяне на техническа помощ по въпроси, свързани с безопасността на корабите, морското оборудване, автономните кораби, морската сигурност, разследването на произшествия, местата на убежище, прилагането на контрол от страна на държавата на флага и държавен пристанищен контрол. То включва също звеното за управление на системата EQUASIS.

Звено 2.1 отговаря за предоставянето на техническа помощ на Европейската комисия и държавите - членки по различни теми, свързани с безопасността, сред които устойчивост при повреди на пътническите кораби, пожари на ро-ро пътнически кораби, автономни кораби, товарене/разтоварване на кораби за насипни товари, безопасност и управление на безопасността на контейнеровозите и риболовните кораби.

По отношение на морското оборудване звено 2.1 отговаря за оперативното управление на базата данни на сертифицираното от ЕС оборудване и годишната актуализация на съответните стандарти за морско сертифициране в законодателството на ЕС. То подкрепя работата на групата на нотифицираните органи за хармонизирането на прилагането на стандартите, като осигурява технически секретариат, улеснява работата на органа за надзор на пазара и подкрепя Европейската комисия в управлението на споразумението за взаимно признаване със Съединените щати.

Що се отнася до морската сигурност, звеното е отговорно за предоставяне на техническа помощ на Европейската комисия при наблюдението на изпълнението от страна на държавите - членки на изискванията за морска сигурност съгласно Регламент (ЕО) 725/2004, относно подобряването на сигурността на корабите и пристанищните съоръжения. Звеното предоставя подкрепа на Европейската Комисия и държавите - членки по въпроси, свързани с киберсигурността и морската сигурност като цяло.

По отношение на разследването на произшествия звеното отговаря за предоставянето на техническа помощ за изпълнението на Директива 2009/18/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година за определяне на основните принципи, които уреждат разследването на произшествия в областта на морския транспорт, и за изменение на Директива 1999/35/ЕО на Съвета и Директива 2002/59/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, в която са установени основните принципи, регулиращи разследването на произшествия в сектора на морския транспорт. То функционира и като секретариат за Рамката за постоянно сътрудничество на органите за разследване на произшествия. Отговаря и за оперативното управление на Европейската информационна платформа за морски произшествия (EMCIP) — инструмент за съхраняване и анализ на данни за произшествия и доклади за разследвания, предоставени от държавите-членки. Като използва данните за произшествията звеното, предоставя анализ на безопасността и статистически данни, свързани с морските произшествия.

Звено 2.1 отговаря за техническата помощ по отношение на прилагането на Директива 2009/16/ЕО относно държавния пристанищен контрол със съответните изменения. Това включва участие във всички органи на Парижкия меморандум за разбирателство в областта на държавния пристанищен контрол. То отговаря и за техническата помощ за прилагането на Директива (ЕС) 2017/2110 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2017 година за система от проверки с оглед на безопасната експлоатация на ро-ро пътническите кораби и високоскоростните пътнически плавателни съдове по редовни линии, за изменение на Директива 2009/16/ЕО и за отмяна на Директива 1999/35/ЕО, както и за прилагането на съответните мерки от държавата на флага.

В него се включва също звеното за управление на системата EQUASIS, като осигурява изпълнение на ежедневните му дейности и предоставя техническа помощ по въпроси, свързани с местата на убежище.

Звено 2.2 — Наблюдение

Мисията на звено 2.2 е да предоставя услуги за морско наблюдение с цел подобряване на морската информация, получавана от Агенцията, чрез прилагането на решения, в центъра на които са поставени оперативните нужди на потребителите. Това се постига чрез управление на източниците и ежедневните операции на информационния поток за наблюдение на Земята от сателити, чрез осигуряване на информация от системата за автоматично разпознаване открита от сателити (SAT-AIS), и чрез предаване на информация от дистанционно управляеми летателни системи (RPAS). Тази дейност включва както създаването на рутинна  услуга ~Наблюдение} въз основа на исканията, отправени от морските органи  и агенциите за брегова охрана на държавите-членки, така и подкрепата, предоставяна чрез плана за извънредни ситуации на ЕМСА при реагиране на извънредни ситуации по море.

Звено 2.2 отговаря за общото снабдяване и ежедневното предоставяне на широк набор от спътникови данни от наблюдението на Земята, продукти  и услуги за предупреждение, получени от радиолокационна система със синтетична апертура и оптични сателити, за подкрепа на оперативните изисквания на многобройните морски потребители.

Това са основните компоненти на три различни услуги: i) CleanSeaNet, европейската служба за откриване и наблюдение на нефтени разливи; ii) услугите за морско наблюдение на „Коперникус“ , както са делегирани от Европейската комисия на Агенцията, и iii) услуги, базирани на сателитни изображения, предоставяни на Frontex с цел наблюдение на морския граничен контрол.

Що се отнася до RPAS и сателитните комуникационни услуги, звено 2.2 отговаря за организирането на операции с RPAS и за общото снабдяване и ежедневното предоставяне на информация от RPAS и от сателитните комуникации, като съобщения от AIS, видеоматериали в реално време, откриване чрез радиолокационни системи, сигнали за бедствие и измервания на емисии, за да бъдат подкрепени оперативните изисквания на многобройните морски потребители, както и други агенции на ЕС в рамките на сътрудничеството с бреговата охрана. Тази информация допълва общата картина с морска информация, включително системата за откриване и наблюдение на нефтените разливи (CleanSeaNet), наблюдението на емисиите от кораби (откриване на SOx), както и откриването на кораби чрез сателит за морско наблюдение. Освен това чрез инсталиране на RPAS на борда на кораби на ЕМСА, на други агенции на ЕС, както и на органи на държавите членки, тази услуга подпомага и реагирането при замърсяване и другите дейности на бреговата охрана в морето.

Отдел 3: Цифрови услуги и опростяване

ЕМСА се стреми да ускори усилията си за интегриране на нов цифров подход към своите дейности с цел улесняване на ефективността, надеждността и предвидимостта на морските операции. Справянето с това предизвикателство изисква разширяване  прилагането на цифрови технологии с цел предоставяне на възможности за създаване на иновации, които допълнително улесняват обмена и споделянето на морски данни между всички страни. Отдел 3 отговаря за: жизнения цикъл на проектите; координацията с оперативните звена; техническите спецификации и техническите консултации; координирането на   подизпълнителите и операциите по обслужване на ИКТ платформите. Отделът отговаря и за административните услуги, чрез които се осигурява висококачествена и навременна подкрепа за основните оперативни дейности на ЕМСА.

Звено 3.1 — Цифрови услуги в морската област

Звеното осигурява развитие, експлоатация и непрекъснато подобряване на всички морски цифрови услуги, предлагани от Агенцията. Като работи за постигането на организационните цели на ЕМСА, звеното осъществява тясно сътрудничество с всички оперативни звена, като превръща техните нужди в технически системи и услуги, изпълнява пълния оперативен цикъл на ИКТ и осигурява непрекъснато подобряване и развитие.

Звеното действа като платформа за предоставяни съвместно с държавите - членки морски услуги, чрез които да бъде допълнен и повишен националният капацитет за наблюдение на корабния трафик, държавния пристанищен контрол и готовността за реагиране при замърсяване. Дейностите на звеното включват също интегриране и комбиниране на различни видове данни, получаване на картина за положението в морската област и създаване на персонализирани услуги, съобразени с изискванията на потребителите, като по този начин се избягва дублирането на усилия, припокриването на инфраструктури и ненужните разходи.

Освен това звеното координира разработването и прилагането на стратегия за използване на ИКТ в облак с цел да се гарантира, че най-доброто решение и най-новите ИКТ приложения са на разположение в подкрепа на нуждите на потребителите. В комбинация с използването на инструменти за анализ на големи бази данни и алгоритмите за изкуствен интелект, базираните в облак решения имат за цел да се увеличи способността на ЕМСА да предоставя нови услуги с повишена ефективност при различни оперативни обстоятелства като контрол на риболова, граничен контрол, сигурност, безопасност на морското движение, защита на крайбрежните зони и опазване на околната среда. Звеното допринася също за дейностите по киберсигурност с цел достигане на най-високо ниво на сигурност на ИКТ в ЕМСА и обмен на опит и знания с държавите - членки и морския сектор.

Звено 3.2 — Цифрова инфраструктура

Звеното отговаря за управлението на център за данни (в първични сайтове и сайтове за непрекъснатост на дейността); за хостинга и ИКТ операциите на всички морски приложения; за вътрешното управление на административните услуги; за управлението на потока от документи и бюрото за обслужване на вътрешни потребители; за работата в мрежа и сигурността.

Звеното подкрепя разработването, изпитването, внедряването и операциите на инфраструктурата и административните услуги на ЕМСА, като използва най-модерни процеси за управление на ИКТ услуги, базирани на библиотека за инфраструктурата на информационните технологии (ITIL). То осигурява подкрепа за организационните цели, за да се гарантира наличност, производителност и надеждност на услугата от начало до край, чрез прилагане на най-добрите практики за хостинг, наблюдение, непрекъснатост на дейността и процеси за възстановяване при бедствия.

Звеното е натоварено и с поддръжката и инсталирането на мидълуера, базата данни, конфигурирането, интегрирането и внедряването на компоненти на приложения в пред производствената и производствената среда на ИКТ инфраструктурата на ЕМСА (вкл. инструмента за непрекъснатост на дейността).

То отговаря и за дейността на Центъра за морска подкрепа, който осигурява денонощна оперативна и техническа услуга, гарантираща наличност и стабилност на системите за наблюдение на непрекъснатия поток входящи и изходящи данни, докладване на качеството и управление на инциденти, свързани с всички морски приложения на Агенцията. В случай на морски извънредни ситуации Центъра за морска подкрепа действа като единна система за контакт за мобилизиране на оперативните услуги на ЕМСА и докладва пред ЕМСА и Европейската комисия за морски произшествия в съответствие с плана за извънредни ситуации на ЕМСА.

Освен това звеното отговаря за техническите и оперативните проверки, както и за проверката на ИКТ приложенията; управлението на създаването на такива приложения; внедряването на приложения и подготовката на системи за мониторинг на приложения.

Звено 3.3 — Опростяване

Звеното си сътрудничи с държавите - членки и институциите на ЕС за изпълнение на инициативите на ЕС за наблюдение на корабния трафик в областите, обхванати от Директива 2002/59/ЕО (със съответните изменения), по-специално чрез сътрудничество с  държавите - членки за експлоатация на SafeSeaNet, Съвместния център на Европейския съюз обмен на данни за далечно опознаване и проследяване на кораби (EU LRIT CDC) и международния обмен на данни за далечно опознаване и проследяване на кораби (LRIT IDE). Освен това то предоставя помощ на Европейската комисия и държавите - членки по въпросите на LRIT в рамките на Международната морска организация (ИМО).

Звеното подпомага техническото изпълнение на Директивата относно формалностите за даване на сведения и подобряването на единната европейска среда за морско информационно обслужване (EMSWe) съгласно Регламент (ЕС) 2019/1239. Помощ се предоставя също на Европейската комисия и държавите - членки за разработването на услуги, свързани с електронни сертификати, и улесняването на докладването относно корабите.

Освен това звеното управлява основните споразумения за сътрудничество с институциите на ЕС, като събира и превръща техните оперативни изисквания във функционални спецификации. Съществуват широк спектър от споразумения за сътрудничество с различни институции, включително с Европейската агенция за контрол на рибарството (EFCA), Военноморските сили на държавите - членки на Европейския съюз, Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол), Европейската агенция за гранична и брегова охрана ( Фронтекс) и Центъра за морски анализи и операции — Наркотици (MAOC-N).

Отдел 4: Административни услуги

Мисията на отдел 4 „Административни услуги“ е да предоставя висококачествена и навременна подкрепа на основните оперативни дейности на ЕМСА и да подпомага ръководството и персонала в областта на човешките ресурси, правните въпроси (вкл. достъпа до документи) и финансовите въпроси, както и да предоставя други административни услуги, например изпълнение на споразумението за седалище, управление на съоръженията и логистика, управление на архивите, организиране на събития и мисии на ЕМСА.

Освен това отделът предоставя съдействие на другите отдели и кабинета на изпълнителния директор по отношение на подготовката, стартирането и проследяването на всички процедури за възлагане на обществени поръчки, управлението  на процедурите по финансовите трансакции, финансовото управление на договори и активи.

Звено 4.1 — Човешки ресурси и вътрешна дейност

Звеното отговаря основно за прилагането на Правилника за длъжностните лица и Условията за работа на категориите служители на Съюза, както и за разработването, въвеждането на практика и предоставянето на подкрепа на служителите, свързана с политиката за набиране и управление на персонала, професионалното развитие, възнагражденията, благосъстоянието на персонала, обучението и развитието, организирането на командировки и възстановяването на разходи.

Освен това звеното отговаря за изпълнението и наблюдението на правата и задълженията по Протокола за привилегиите и имунитетите на Агенцията и нейния персонал.

Звеното отговаря и за прилагането в Агенцията на политиката и процедурите за управление на архивите, архивирането, обслужването на пощата, бюрото за копиране и печат, както и за възстановяването на разходите направени за посещение на събития на ЕМСА.

Звено 4.2 — Правни въпроси, финанси и оборудване

Звеното предоставя консултира изпълнителния директор по правни, бюджетни и финансови въпроси и гарантира, че правните и финансовите трансакции са в съответствие с Финансовия регламент на ЕМСА. В тази област то предоставя консултации и извършва проверки на процедурите за възлагане на обществени поръчки и правните инструменти, финансовите и бюджетните въпроси. Звеното извършва предварителна финансова проверка на всички финансови трансакции; гарантира надлежната регистрацията на фактурите на Агенцията и управлението на архива на договорите, както и на всички права за достъп до счетоводния пакет ABAC. Не на последно място, то се стреми да рационализира административните процедури, като предоставя обучение по финансови въпроси и обществени поръчки, изготвяне и актуализиране на съответните правила, насоки, образци и процедури, а като оперативно звено се стреми да подобрява обществените поръчки и финансовите инструменти на Агенцията, включително електронните обществени поръчки. В неговата компетентност са също въпросите за достъпа до документи.

Звеното създава рамката за определяне на политиката на Агенцията по отношение на околната среда и координира проекта за регистрация на ЕМСА в съответствие със схемата  за екологично управление одит (EMAS).

Също така, звеното поддържа и експлоатира сградния фонд и инфраструктурата на ЕМСА, занимава се с въпросите на безопасността и сигурността, подкрепя организацията на събитията на ЕМСА и предоставя множество услуги в подкрепа на тези дейности.